Home » 2016 » May (page 4)

Monthly Archives: May 2016

RESULT: Walkley Ward

Name of candidate Party Votes BENJAMIN Avram Misha Warren Trade Unionist and Socialist Coalition  166 BLAKE Olivia France Labour Party  2686 BROWN Clare Liberal Democrats  565 CURRAN Ben Labour Party  2459 GEDDES Alastair The Conservative Party Candidate  346 GIBSON Neale Graham Labour Party  2213 HARDY Liam Green Party second choice candidate  1218 HARSTON Jonathan Graham Liberal Democrats  657 LEEK Diane ...

Read More »

RESULT: Southey Ward

Name of candidate Party Votes ANDREWS Adele Paula UK Independence Party (UKIP)  1173 BRAMALL Leigh Michael Labour Party  1926 BUTLER Mavis Liberal Democrats  204 BUTLER Peter Frank Liberal Democrats  171 DAMMS Tony Labour Party  2014 DUNN Jayne Patricia Labour Party  1834 FOX-MEAKIN David Paul Green Party  167 GOULD James Edward Conservative Party Candidate  191 HARDS Andrew Philip Green Party  192 ...

Read More »

RESULT: Hillsborough Ward

Name of candidate Party Votes ASTON Mary Perpetua Liberal Democrats  654 BENNETT Chris UK Independence Party (UKIP)  1216 CHALLENGER Natalie Conservative Party Candidate  445 EVANS Margaret Anne Green Party  929 FENTON-THOMAS Alex Green Party  705 GILLIGAN Kubo Christine Green Party  707 HARRISON David John Conservative Party Candidate  400 JOHNSON Bob Labour Party  2998 KNIGHT John Simon Liberal Democrats  615 LINDARS-HAMMOND ...

Read More »

RESULT: Darnall Ward

Name of candidate Party Votes AL-MUHFUZ Joydu Green Party  247 ASTON Kathy Green Party  186 BLYTH Richard The Conservative Party Candidate  191 IQBAL Mazher Labour Party  2806 JAMES Nigel Terence UK Independence Party (UKIP)  655 KING Phil Trade Unionist and Socialist Coalition  82 LEA Mary Labour Party  2672 MEMMOTT Pauline Susan Liberal Democrats  216 MOHAMMED Sohail Shaffaq Liberal Democrats  285 ...

Read More »

RESULT: Beauchief & Greenhill Ward

Name of candidate Party Votes GLEDHILL Julie Labour Party  1818 HARTLEY Catherine Sarah Green Party  393 HORADA-BRADNUM Paul Green Party  318 KIRBY John Labour Party  1478 MORRIS Peter Conservative Party Candidate  255 MUNN Roy Labour Party  1771 MURPHY Terry Steven Michael Trade and Unionist Socialist Coalition  124 NASH Andy Liberal Democrats  2300 PULLIN Bob Liberal Democrats  2369 SCOTTING John Conservative ...

Read More »

RESULTS: Stannington Ward

Name of candidate Party Votes BAKER David Walton Liberal Democrats  2665 BAKER Penny Liberal Democrats  2524 BANGERT James Aron Labour Party  1446 BLYTH Lesley Conservative Party Candidate  351 BRADSHAW Martin Keith Green Party  500 COLETTO Christakou Alexandre Conservative Party Candidate  249 FINNEY Mark Thomas Conservative Party Candidate  345 HARPER Shane UK Independence Party (UKIP)  1047 HAWLEY Jayne Michel Labour Party ...

Read More »

RESULT: Mosborough Ward

Name of candidate Party Votes BARKER David Labour Party  1833 BOMAN-FLAVELL Alexandra The Conservative Party Candidate  646 BOWLER Isobel Labour Party  1661 BROWN Chris Liberal Democrats  636 BROWN Rachael Anne Liberal Democrats  532 DOWNING Tony Labour Party  1992 FRYER Anwen Green Party  122 GREEN Matthew Zion Trade Unionist and Socialist Coalition  159 PARKIN Joanne Elizabeth UK Independence Party (UKIP)  1022 ...

Read More »

RESULT: Firth Park Ward

Name of candidate Party Votes ABDULLAH Anis UK Independence Party (UKIP)  752 BURKINSHAW Judith R Conservative Party Candidate  302 CLAYTON Fiona Liberal Democrats  269 GREEN Claire Liberal Democrats  190 HILL Sara-Jayne Green Party  305 KHAYUM Abdul Labour Party  1916 LAW Alan Labour Party  2424 LEDBURY George Roy Conservative Party Candidate  239 LEDBURY June Beryl Conservative Party Candidate  198 MACK Amy ...

Read More »

RESULT: Broomhill & Sharrow Vale Ward

Name of candidate Party Votes ABBS Toby Conservative Party Candidate  344 ALNOUD Saleh Labour Party  1771 COOK Michelle Labour Party  1956 CROSSLAND Kurtis Jenson Liberal Democrats  459 GILBERT Bridget Rose Trade Unionist and Socialist Coalition  120 GINN Michael Lawrence Conservative Party Candidate  276 HALLAM Chris Conservative Party Candidate  356 HARPHAM Kieran Labour Party  1860 MAH Magid Green Party  1882 MARKEN ...

Read More »

RESULT: Woodhouse Ward

Name of candidate Party Votes ACTON Clare Liberal Democrats  302 FARKAS Andrew George The Conservative Party Candidate  389 GRANT John Francis Green Party  415 HOBSON Dennis UK Independence Party (UKIP)  1022 HORROCKS Victoria Jayne Green Party  205 MARSHALL John-Daniel UK Independence Party (UKIP)  856 ROONEY Mick Labour Party  2041 SATUR Jackie Labour Party  1790 SIVAN-WHITEHOUSE Sara Charlotte Liberal Democrats  202 ...

Read More »

RESULT: Dore & Totley Ward

Name of candidate Party Votes AL Mohamadi Fouad Labour Party  752 APPLEBAUM David Green Party  578 BLACK Gill Green Party  432 BRIGGS Julian Green Party  288 CROSBY David Edward Labour Party  1072 EWAN Maggie Labour Party  966 LAWRENCE Kath The Conservative Party Candidate  1320 OTTEN Joe Liberal Democrats  3547 PITCHFORK Christopher The Conservative Party Candidate  1247 ROSS Colin Arthur Liberal ...

Read More »

RESULT: Fulwood Ward

Name of candidate Party Votes ALSTON Sue Liberal Democrats  3388 ASHE Jon Green Party  691 BARNSLEY Pat Conservative Party Candidate  642 BARTLETT Philippa Conservative Party Candidate  528 CROSS Bev Green Party  531 DRONFIELD Granville UK Independence Party (UKIP)  384 ELLEN Lizzie Labour Party  1390 MCANDREW Christopher Patrick Trade Unionist and Socialist Coalition  65 REHMAN Hafeas Labour Party  1121 RUTNAM Judith ...

Read More »

RESULT: Birley Ward

Name of candidate Party Votes CHAPMAN Jane Ellen Liberal Democrats  325 COLK Bradley UK Independence Party (UKIP)  960 DIXON Andrew Christopher Liberal Democrats  281 FOX Denise Labour Party  1861 HEATON Calum The Conservative Party Candidate  387 HOBSON Dennis UK Independence Party (UKIP)  931 LODGE Bryan Labour Party  1912 MCGOWAN Karen Labour Party  1719 NAYLOY Anthony Richard Green Party  310 NICOL ...

Read More »

RESULT: Richmond Ward

Name of candidate Party Votes BAILEY-SMITH Fiona Alison Liberal Democrats  314 BENSON Amy Vanessa Green Party  279 DRABBLE Mike Labour Party  2177 HILL Angela Margaret Liberal Democrats  285 HOPE Rachel Green Party  213 HURST Dianne Lesley Labour Party  1963 KNOWLES Harry Conservative Party Candidate  420 MAYES Rosie Kathleen Trade Unionist and Socialist Coalition  209 NUTTGENS Nick Green Party  179 PENNELL ...

Read More »

RESULT: Gleadless Valley Ward

Name of candidate Party Votes CLARK James The Conservative Party Candidate  350 CLEMENT-JONES Simon William Liberal Democrats  591 DAGNALL Lewis William Labour Party  2348 DRYDEN John Liberal Democrats  523 ECKERSLEY Jo Green Party first choice candidate  1074 JONES Clare Green Party third choice candidate  865 MANOVITCH Ben Green Party second choice candidate  665 MCDONALD Cate Labour Party  2235 MORTON Elizabeth ...

Read More »