Top Story
Home » Elections 2016

Elections 2016

Mosborough Ward by-election result

Town Hall in Sheffield City Centre.

Below is the result of the Mosborough Ward by-election: Name of candidate Description Votes GROCUTT Julie Labour Party 1279 PARKIN Joanne Elizabeth UK Independence Party (UKIP) 466 SMITH Gail Liberal Democrats 1711 TAYLOR Andrew David Conservatives 229 WHITE Julie Anne Green Party 67   Turnout: 27.23%

Read More »

New Council Cabinet confirmed

Sheffield Town Hall

We can confirm the new Cabinet: Leader Julie Dore Business and Economy (Deputy Leader) Leigh Bramall Children, Young People and Families Jackie Drayton Community Services and Libraries Jack Scott Culture, Parks and Leisure Mary Lea Environment Bryan Lodge Finance & Resources Ben Curran Health and Social Care Cate McDonald Housing Jayne Dunn Infrastructure and Transport Mazher Iqbal

Read More »

RESULT: West Ecclesfield Ward

Name of candidate Party Votes ATKINSON Grace Margaret The Conservative Party Candidate  526 BOOKER John Charles UK Independence Party (UKIP)  1651 BOWDEN John Cyril Liberal Democrats  998 BOWDEN Victoria Margaret Liberal Democrats  1000 HURST Adam Labour Party  1675 LEVERY Michael Liberal Democrats  1020 LOCK Gemma Green Party  176 O’MARA Jared Cain Labour Party  1218 OGLE David UK Independence Party (UKIP) ...

Read More »

RESULT: Stocksbridge and Upper Don

Name of candidate Party Votes CLARKSON Jack UK Independence Party (UKIP)  2097 CONDLIFFE Katie Margaret Liberal Democrats  574 CROWTHER Richard James David Labour Party  1688 DAVIS Keith UK Independence Party (UKIP)  1952 DAWES Joseph Addy Trade Unionist and Socialist Coalition  59 GROCUTT Julie Anne Labour Party  1668 HOWARD Shoshana Liberal Democrats  355 LYONS Dan Green Party  430 OWEN Nigel John ...

Read More »

RESULT: Crookes & Crosspool Ward

Name of candidate Party Votes BROWNHILL Elizabeth Mary UK Independence Party (UKIP)  613 GAMBLE-PUGH Craig Michael Labour and Cooperative Party  2180 GARBUTT Peter Green Party first choice candidate  1375 GARRATT Rose Green Party second choice candidate  989 HALL Nicolas Peter Pearson Trade Unionist and Socialist Coalition  113 HANRAHAN Adam Patrick Liberal Democrats  2573 MAHROOF Mohammed Liberal Democrats  1986 MCNEILLIE Joe ...

Read More »

RESULT: Nether Edge & Sharrow Ward

Name of candidate Party Votes AKTHER Nasima Labour Party  2850 ALI Shahid Liberal Democrats  1091 AZIM Mohammed Liberal Democrats  904 BARNARD Steve Green Party  2231 CARTER-RICH Rosie Labour Party  2555 COLE Rob Green Party  2403 MAROOF Mohammad Labour Party  2646 PAYNE Calvin Mark Independent  254 SHAW Jeffrey Stephen UK Independence Party (UKIP)  274 SMITH Laurence The Conservative Party Candidate  294 ...

Read More »

RESULT: Police and Crime Commissioner

Name of Candidate Description Votes ALLEN David Stewart English Democrats –“More Police – catching criminals!”  19,144 BILLINGS Alan Roy Labour Party  144,978 FELTON Gavin Patrick UK Independence Party (UKIP)  57,062 OTTEN Joe Liberal Democrats  28,060 WALKER Ian Geoffrey The Conservative Party Candidate  29,904 The turnout in the South Yorkshire Police Area at this election was 29.48% At the by-election in ...

Read More »

RESULT: Burngreave Ward

Name of candidate Party Votes ARSHAD Mobeen Green Party  506 BHANDARI Ashish UK Independence (UKIP)  539 COCKAYNE Shelley Liberal Democrats  324 CUTTS Russell Conservative Party Candidate  284 DRAYTON Jackie Labour Party  3483 HUSSAIN IItaf Liberal Democrats  441 HUSSAIN Talib Labour Party  3228 ISMAIL Mubarak Musa Liberal Democrats  377 JONES Mark Labour Party  2784 MARSH Timothy Conservative Party Candidate  198 SISSONS ...

Read More »

RESULT: Ecclesall Ward

Name of candidate Party Votes BARNSLEY Roger Conservative Party Candidate  791 CHAPMAN John Westley Conservative Party Candidate  720 DAVISON Roger Noel Liberal Democrats  3439 FORSTER Emily Green Party second choice candidate  1171 FREEMAN Alison Jane Labour Party  2368 JAMES Roan Alexander Trade Unionist and Socialist Coalition  108 JOHNSON Daniel Conservative Party Candidate  574 KEMP Stewart John Clifford Green Party first ...

Read More »

RESULT: East Ecclesfield Ward

Name of candidate Party Votes ALLCROFT Adam James Conservative Party Candidate  506 ANDREWS Pauline UK Independence Party (UKIP)  1531 BAINBRIDGE Andy Labour Party  1919 BROWNRIGG Anthea UK Independence Party (UKIP)  1388 BROWNRIGG John UK Independence Party (UKIP)  1383 DIKE David Green Party  164 DUNK Louise Amanda Green Party  286 GUEST Kate Liberal Democrats  811 HIBLE Steven Paul Trade Unionist and ...

Read More »

RESULT: Shiregreen & Brightside Ward

Name of candidate Party Votes CHADBOURN Deborah Jane Green Party  275 COLTON David Conservative Party Candidate  324 DALE Dawn Joy Lynne Labour Party  2203 DAVEY Edward Conservative Party Candidate  163 HARRIS Joe Liberal Democrats  194 HARRISON Daniel James Conservative Party Candidate  168 MATTHEWMAN Richard John UK Independence Party (UKIP)  1080 MYLES Katherine Rosemary Green Party  185 PENNEFATHER Milton John Green ...

Read More »

RESULT: Beighton Ward

Name of candidate Party Votes CLAYTON Shirley Diane The Conservative Party Candidate  777 COLK Brett UK Independence Party (UKIP)  1154 GRAY Margaret Rose Trade Unionist and Socialist Coalition  141 MADDEN Richard Matthew Green Party  239 MIRFIN-BOUKOURIS Helen Labour Party  1962 RELTON Clare Helen Carol Green Party  239 ROSLING-JOSEPHS Chris Labour Party  1704 SANGAR Richard Andrew Liberal Democrats  249 SAUNDERS Ian ...

Read More »

RESULT: Walkley Ward

Name of candidate Party Votes BENJAMIN Avram Misha Warren Trade Unionist and Socialist Coalition  166 BLAKE Olivia France Labour Party  2686 BROWN Clare Liberal Democrats  565 CURRAN Ben Labour Party  2459 GEDDES Alastair The Conservative Party Candidate  346 GIBSON Neale Graham Labour Party  2213 HARDY Liam Green Party second choice candidate  1218 HARSTON Jonathan Graham Liberal Democrats  657 LEEK Diane ...

Read More »

RESULT: Southey Ward

Name of candidate Party Votes ANDREWS Adele Paula UK Independence Party (UKIP)  1173 BRAMALL Leigh Michael Labour Party  1926 BUTLER Mavis Liberal Democrats  204 BUTLER Peter Frank Liberal Democrats  171 DAMMS Tony Labour Party  2014 DUNN Jayne Patricia Labour Party  1834 FOX-MEAKIN David Paul Green Party  167 GOULD James Edward Conservative Party Candidate  191 HARDS Andrew Philip Green Party  192 ...

Read More »